2019 da Dünyada Neler Oldu

2019 yılında dünyada meydane gelen ilginç haberlerden bazılarını fotolar eşliğinde derledik.

Haziran ayında Colombia’da 10 yıldır düzenlenen, domates hasatının bitişinde yapılan domates savaşı oldukça ilgi çekti.

Nisan ayında Paris’teki Notre Dame Katedrali büyük oranda yandı. Restorasyonun 5 yıl içinde bitmesi planlanıyor ama büyük bir kültürel miras yok oldu.

ABD’de Başkan Donald Trump, Kongre üyeleri Rashida Tlaib, Ilhan Omar, Alexandria Ocasio-Cortez ve Ayanna Pressley için “Geldikleri ülkelerin hükümetleri tam bir felaket, o ülkelere geri dönmeliler” dedikten sonra Temsilciler Meclisi, Temmuz ayında oylama yaparak Trump’ı kınadı.

Eylül ayında Hong Kong’da süren protesto gösterileri sırasında sokağa çıkanlar, tazyikli su sıkan polise böyle tepki verdi. Protestolar Haziran ayında başlamıştı.

Kasım ayında ABD’nin California eyaletinde çıkan yangınlar evlerin bulunduğu bölgeye de sıçradı. 400 kilometre kare alan yandı ve binlerce kişi evlerini terk etmek zorunda kaldı.

ABD Başkanı Donald Trump ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un, 30 Haziran’da Kuzey ve Güney Kore’yi ayıran sınır çizgisinde bir araya geldi. Sonrasında Trump sınırın kuzey tarafına geçerek Kuzey Kore’ye giden ilk ABD Başkanı oldu. 

Bahamalar’da Dorian Kasırgası sırasında zarar görmüş bir ev. Kasırganın Eylül’de vurduğu Bahamalar’da en az 43 kişi hayatını kaybetti, hâlâ kayıp olan onlarca kişi var.

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.