ABD’den Huawei’ye Yeni Suçlama

ABD hükümeti, New York’un Doğu Bölge Mahkemesi’nde dün açılan bir dava ile, Çin teknoloji devi Huawei’yi ticari sırları çalmak için rüşvet vermek ve komplo kurmak ile suçluyor.

Bir diğer suçlama ise Huawei’nin fikri mülkiyet hırsızlığı yaptığı yönünde. Bu 3 yeni iddia ile, Ocak ayında iddianamesi hazırlanan bir davada şirkete karşı yapılmış bir düzineden fazla suçlamaya dayanak sağlamak amaçlanıyor . Huawei , geçen sene Mart ayındaki ilk suçlamaları kabul etmemiş ve suçlu olmadığını iddia etmişti.

Daha önceki suçlamalar, Huawei’nin banka sahtekarlığı yaptığı ve İran’a karşı ekonomik yaptırımları deldiği yönündeydi. Dün açılan yeni davada ise ayrıca, İran ve Kuzey Kore’deki Huawei iş ilişkileri hakkında yeni ayrıntılara da değiniliyor. Adalet Bakanlığı, Huawei’yi, İran hükümetinin “2009 yılında Tahran’daki gösteriler de dahil olmak üzere” takip ve izleme yapmasına yardımcı olmakla suçluyor.

Huawei’nin CFO’su Meng Wanzhou’nun ismi de dosyada sanık olarak geçiyor.

Dün açılan yeni dava ile ilgili olarak Huawei şirketinden gelen ilk açıklama ise “Bu yeni iddianame, Adalet Bakanlığının, Huawei’nin itibarına ve işine, geri dönülmez şekilde zarar verme girişiminin bir parçası.” şeklinde oldu.

Görünen o ki Trump Başkan olduğu sürece ABD Hükümeti ve Huawei arasında yeni davalar, yeni suçlama ve polemikler artarak devam edecek.

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.