Almanya’nın Bütçe Fazlası Sorun Oldu

Almanya’da 2019 yılı bütçesi fazla verdi. Almanya tarihinde ilk defa böylesi bir bütçe fazlalığı meydana geldi.

1990 yılından bu yana Almanya bütçesi böylesi tarihi bir fazlalık vermemişti ve bu fazlalık sebebiyle Almanya’da yeni tartışmalar başladı. Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisine mensup Ekonomiden sorumlu Bakan Peter Altmaier, uzun bir zamandır işletme vergisi oranlarının düşürülmesini ve doğu eyaletlerinin kalkınması için alınmakta olan dayanışma vergisinin tümüyle kaldırılmasını talep ediyordu.

Ulusal düzeyde meydana gelen bütçe fazlasının vergilerini eksiksiz ödeyen vergi mükelleflerine ait olduğunu savunan muhalefet Partisi Genel Başkanı Christian Lindner ise vergilerde indirim yapılması gerektiğini teklif etti.  Sol Parti de Vergilerde indirim talep ediyor ve orta sınıfın üzerindeki vergi külfetinin azaltılmasını istiyor. Almanya Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre, 2019 yılında toplam gelir 357 milyar 100 milyon euro, toplam gider ise 343 milyar 600 milyon euro olarak açıklandı. Daha önceki tahminlere göre gelirin 356 milyar 400 milyon olması bekleniyordu ancak rekor düzeyde sayılan bütçe fazlasının en önemli nedeni Almanya hükümetinin tahminlerin çok altında faiz ödemesi oldu. Ayrıca vergi gelirlerinin de beklenenin 3 milyar 500 milyon Euro üzerinde olduğu belirtildi.

Bunun yanı sıra İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması durumunda Almanya’nın AB’ye ödemesi gereken katkı payının artması öngörülüyordu. Fakat Brexit’in ertelenmesi sebebiyle Almanya’nın yaptığı ödemenin aynı  kalması, Almanya bütçesinin fazla çıkmasında çok önemli bir etken oldu.