Alpler’de Kayak Mevsimi

Kuzey yarım kürde kış mevsiminin en soğuk günlerinin yaşandığı bu dönemde Avrupa’nın bir çok ülkesinde uzantısı olan Alp dağları birbirinden farklı kış sporlarına ev sahipliği yapıyor.

Kış sporları sezonunun en yoğun olarak yaşandığı aralık-ocak ve şubat aylarında Dünya Kayak Federasyonu FIS hazırladığı bir çok daldaki müsabaka programları ile neredeyse her gün farklı bir bölgede etkinlik gerçekleştiriyor.

Slalom, Dev slalom, Süper dev, Kayakla atlama, Snowboard, Biatlon, Artistik kayak, Kuzey kombine ve kayaklı koşu gibi bir çok disiplinde kadınlar ve erkeklerde yüzlerce sporcu Dünya kupası genel klasmanı için mücadele veriyor.

Genellikle Avrupalı sporcuların ağırlıkta olduğu sporcu grubu içinde az sayıda Abd, Japoya ve Rusya dan sporcular yer almakta diğer bölgelerden ise neredeyse hiç sporcu bulunmamakta.

Alp dağlarının Fransa, Almanya, İtalya, İsviçre ve Avusturya’yı içine alan oldukça geniş bir bölgede yapılan müsabakalar 2020 mart sonuna kadar tüm hızıyla devam edecek.

Yarışmaları izlemeye gidenler içinse bu etkinlikleri tam bir şölen olarak tabir edebiliriz. Özellikle bugünlerde başlayan efsane kayakla atlama turnuvası 4 tepe yarışmalarını Alman ve Avusturyalı kayak severler festivale çevirmiş durumda. 7 den 70 e her yaştan kayakseverin coşkuyla izlediği 4 tepe turnuvası müsabakaları tam 8 gün boyunca devam edecek.

Alpler’de kayak mevsimi için geç kalmış sayılmazsınız. Sömestr tatilini fırsata çevirmeniz dileğiyle.

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.