antarktika bilimBilim Teknoloji 

Antarktika’ya 4’üncü Seyahat

Türkiye’den 4’üncü  kez yapılacak olan Antarktika bilim seferi için farklı kurumlardan toplam 24 katılımcı 9 şubatta beyaz kıtaya doğru yola çıkacak.

9 şubatta İstanbul’dan hareket edecek kafilede 22 Türk ve 2 yabancı uyruklu katılımcı yer alacak. Türk katılımcılar bilim insanı olarak tanımlanırken Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in ise hangi sıfatla bu 22 kişi içerisinde yer aldığı kafalarda soru işareti olarak kalmış durumda.

Elazığ depremi sonrasında İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun ailesi ile Erzurum’da sömestr tatili yapması şiddetle eleştirilirken Elazığ’a komşu deprem bölgesinden bir şehrin Belediye Başkanı’nın bilim insanları kafilesi ile yurt dışına uzun süreli seyahat etmesi polemiğe yol açtı.

Konuyla ilgili CHP cephesinden gelecek tepkiler merakla beklenirken, yolculuk kafilesi bugün İstanbul’da seferle ilgili eğitim çalışmalarına katıldı.

Ortalama hava sıcaklığının yazları -20, kışları -40 derece olduğu Antarktika’ya gidecek ekibe Tuzla Marina Viaport’ta denizde canlı kalabilme, yangın önleme, yangınla mücadele ve temel ilk yardım eğitimleri verildi.

Güncel Haberler