AVM’ler Lojistik Üslerine Dönüşüyor

Hızla globalleşen Dünya ticareti ve giderek yükselen elektronik ticaret fiziksel satış yapan mağaza ve Avm’leri de dönüşüme mecbur bırakıyor.

1990’lı yıllarla başlayan Avm furyası tüm dünyada yolun sonuna gelmiş gibi görünüyor. Bir çok gelişmiş ülkede Avm inşaatları tamamen durma noktasına gelmiş durumda. Ülkemizde ise yeni Avm temelleri atılmazken mevcut bir çok Avm’de kapılarına bire ikişer kilit vurmaya devam ediyor.

Bu gelişmeleri yakından takip eden elektronik ticaret devleri ise boşalan Avm’leri uygun ücretler ile kiralayarak lojistik üssü olarak kullanmaya çoktan başladı bile. Elektronik ticaretin avantajlarını önceden görerek alt yapı hazırlıklarını tamamlayan firmalar dönüşüm süreçlerinin son halkası olarak kapanan Avm’lerin de lojistik üslerine dönüşmesini sağlamak oldu.

Böylelikle hem kapanan Avm’ler atıl kalmaktan kurtulmuş oldu hem de elektronik ticaret devleri için düşük maliyetli ve yüksek kapasiteli lojistik üsleri oluşmuş oldu.

Sanal alışverişin 2020 yılında küresel ticaretten alacağı toplam payın % 40 lara ulaşması beklenirken artık manavdan alınan sebze meyve bile sanal ortamlarda son tüketicilere iletilmeye başlanmış durumda.