çinde kuş gribi salgınıSağlık Beslenme Gastro 

Çin Dünyaya Hastalık Yayıyor

Çin’in Wuhan kentinde yılan eti tüketimi ile ortaya çıkan Koronavirüs tüm etkisiyle yayılmaya devam ederken, Dünya Çin’den gelen yeni bir virüs haberi ile şokta.

Dünya genelinde olağanüstü tedbirlere yol açan ve çok sıkı mücadele başlatılan Koronavirüs henüz gündemi fazlasıyla meşgul ederken bu seferde yine Çin’den kuş gribi virüsü haberi geldi.

Yeni ortaya çıkan virüsün çok hızlı yayıldığı ve şimdiden 17 bin kanatlı hayvanın itlaf edildiği bildiriliyor. Virüsün salgın şeklinde çok hızlı ilerlediği ve kanatlı hayvanlardan insanlara da geçebileceği uyarısı yapılıyor.

17 bin kanatlı hayvan itlaf edildi.

Şimdiye kadar Hunan’daki kuş gribi virüsünün insanlara geçtiğine dair bir vaka tespit edilmezken, Dünya Sağlık Örgütü ise, kuş gribinin insana geçmesinin mümkün olduğunu ancak bunun zor bir ihtimal olduğnu belirtiyor.

DSÖ’nün verilerine göre, 2003 yılından 2019 yılına kadar insanlarda tespit edilen 861 kuş gribi vakasında 455 kişi yaşamını yitirirken, Çin’de son 16 senede 53 kişide kuş gribi vakası tespit edildi ve bunlardan 31’i yaşamını kaybetti.

Köpek eti, yılan eti gibi gıda üretim zinciri dışındaki yabani hayvan etlerinin tüketimi sebebiyle sürekli virüs salgınlarına maruz kalan Çin, tüm dünyada bulaşıcı hastalık üretmekle itham ediliyor.

Güncel Haberler