E-Ticarette Rekabet Kızışıyor

Teknolojinin hızlı bir şekilde ilerlemesi ile sanal ortama kayan alış veriş alışkanlıkları firmaların iştahını kabartmaya devam ediyor.

Müşterilerin elektronik ortamda alış veriş yapma alışkanlıklarının hızla artması ile dijital dönüşüme giren perakendeci firmalar E-ticaretten daha fazla pay alabilmek için kıyasıya bir rekabetin içerisine girmiş durumda.

E-ticaret ile birlikte hızlı büyüyen sektörlerden birisi de Lojistik olurken bir çok firma kendi dağıtım ve teslimat ağlarını çoktan kurdular bile. Kara cuma ve bekarlar günü gibi yoğun kampanya dönemlerinde Lojistik talebini karşılayamayan ulusal kargo firmaları nedeniyle bir çok büyük E-ticaret firması kendi dağıtım ağını kurmuş durumda.

Yine bir diğer hızlı gelişen sektör ise yine lojistik tarafında depolama ağı, bu kanalda da kapanan AVM’lerin lojistik üsleri olarak kullanılmaya başlanması atılmış olan en önemli adım olarak görünüyor.

Son olarak ise reklam ve pazarlama sektörüne de değinmeden geçmek olmazdı tabiki. E-ticarette en önemli unsurlardan birisi olan reklam konusunda da firmalar çeşitliğin son noktasına ulaşmış durumdalar. Televizyon, internet, sosyal medya ve mail, sms gibi sistemlerle çok büyük kitlelere ulaşmak artık oldukça kolay.

Sanal alışveriş pazarından daha fazla pay almak isteyen firmaların kıyasıya rekabete girdiği bugünlerde teknoloji firmaları internetten Pizza siparişi alırken çiçek firmaları da televizyon satmaya başlamış durumda. Varın rekabetin boyutlarını siz hesaplayın.