Gelecek E-Ticarette

Teknoloji ile hayatımıza girmiş olan yeni, rahat ve keyifli alışveriş anlayışı artık tek bir tık ile istenilen ürünlerin alınmasını sağlamaktadır.

Bu akımın gelişimine baktığımızda ise e-ticaret sisteminin basit HTML kodları ile başlayan internet serüvenin devasa bir havuza dönme hikayesidir. Kodlama dilleri tabi ki ticaret anlayışının altını tek başına dolduramazdı ve sonrasında geliştirilmiş olan EDI sistemi sayesinde artık insanların para transferlerini de yapabilecekleri ortam hazır olmuştur. İlk e-ticaret alışverişi ise 1996 yılında yapılmış sonrasında çığ gibi büyüyecek bir sektörün temelleri atılmıştır.

Farklı tarzları olmasına rağmen internet üzerinden alışveriş her geçen gün kullanıcı güvenini daha fazla kazanmaktadır. Sunduğu sınırsız imkanlardan faydalanmak isteyenlerin sayısı da artmaya devam etmektedir. Amazon ve Ebay bu alanda ilk e-ticaret siteleri arasındadır bunları daha sonrasında Çin kökenli olan Alibaba takip etmiştir. Türkiye de ise Hepsiburada, N11 ve Gittigidiyor gibi e ticaret siteleri ilk akla gelenler arasında yerini almaktadırlar ama firmalarında ürünlerini pazarlamak için kendi internet satış platformlarını kurmaya hız verdiklerini görmekteyiz.

Günümüzde sosyal medya üzerinden de rahatlıkla yapılabilen internet alışveriş alışkanlığı sayesinde sayısız durak bizleri beklemektedir.