Google Pagespeed Kriteri

Dünyanın en büyük ve neredeyse rakipsiz arama motoru Google, arama sonuçlarını kullanıcılara sunma kriterlerini sürekli değiştiriyor ve güncelliyor.

Geçtiğimiz yıllarda web sitelerinin Google arama sonuçlarında ilk sıralarda çıkmasını sağlayan en önemli kriter Pagerank yani sayfa değeri iken 2020 yılı itibariyle web sitelerinin açılma ve yüklenme hızları ilk sıraya yerleşmiş bulunuyor.

Pagespeed İnsighst olarak adlandırılan sayfa hızı artık webmasterlar için oldukça önemli. Google hızlı açılan, hızlı yüklenen ve sayfa geçişleri akıcı olan web sitelerini kullanıcılarına ilk sıralarda sunacağını açık açık vurgularken, web sitelerini de bu yönde kendilerini geliştirmeye davet ediyor.

Özellikle günümüzde internete erişimin %60 dan fazla bir kısmının mobil internet, mobil cihazlar ve mobil uygulamalardan sağlandığını düşünecek olursak web siteleri ve uygulamaların kendilerini tamamen mobil kullanıma uygun olarak güncellemeleri kaçınılmaz görünmekte. Bu güncellemeleri yapamayanlar ise arama motorlarının karanlık dehlizlerinde kaybolmaya mahkum olacaklar.

Çok güzel tasarıma sahip, çok güzel tablolar ve bileşenler içerip uzayı giden web sayfaları devri artık bitmiş bulunmakta devir sade, temiz ve hızlı yüklenen yeni nesil internet devridir.

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.