istanbul havalimanı corona taramasıSağlık Beslenme Gastro 

İstanbul Havalimanı’nda Corona Alarmı

Bu sabah itibariyle İstanbul Havalimanı’nda Çin’den gelen yolculara Termal virüs taraması yapılmaya başlandı.

Ayrıca THY Wuhan – İstanbul seferlerini geçici olarak askıya aldı.

Kontrollerin ikinci bir duyuruya kadar devam edeceğini belirten havalimanı yetkilileri bugün Çin’den gelen 3 uçaktaki tüm yolcular için detaylı termal tarama yapıldığını bildirdi.

Yapılan taramalar sırasında 38 derece ve üzerinde vücut ısısı saptanna yolcular ekranda yeşil renk ile belirlenecek. Bu yolcular ilk muayenelerinin yapılmasının ardından havalimanında kurulan karantina alanına götürülecek ve tetkikleri belli bir süre burada devam edecek.

İstanbul Havalimanı Baş Tabibi Dr. Aykut Yener Kavak, alınan önlemlerle ilgili medyaya açıklamalarda bulundu.

13 Ocak tarihinden itibaren tüm önlemleri aldıklarını belirtn Kavak, “Basından da takip ettiğimiz üzere 1 Ocak’tan itibaren Çin’in Wuan kentinden yayılmaya başlayan Koruna virüsü tandemisi var. Biz önlemlerimizi 13 Ocak’tan itibaren aldık. Öncelikle Çin’deki risk değerlendirmesini yaptık. Oradan gelen uçuşları çıkardık. Oradan bize hangi uçuşlarla hasta gelebilir. Daha sonra bu havayollarını tespit ederek, havayollarına ve alanda ki tüm birimlere bilgilendirme notları ve kişisel olarak alınması gereken tedbirleri bildirdik. Daha sonrada Bakanlığımızın Bilim Kurulu kararları doğrultusunda buradaki önlemleri kademe kademe yürürlüğe soktuk. Bugün de gördüğünüz gibi termal kamera taramalarını bundan sonra Çin uçaklarında uygulamaya devam ediyoruz dedi.


Güncel Haberler