Kanal İstanbul’da Kim Haklı

Son günlerin en çok polemik konusu olan projesi kanal İstanbul’da kim haklı.

Yetkili tarafların ve konuya müdahil olan tarafların tamamen birbiri ile çelişen açıklamaları ve karşılıklı suçlamalar kamuoyunun kafasını ciddi şekilde karıştırmış durumda.

Her sektörden yetkili veya yetkisiz her kademeden gelen açıklamaların hepsi birbiri ile çelişir durumda.

Alel acele hazırlandığı söylenen ÇED raporunun da tartışma konusu olmasıyla bitlikte polemik oldukça büyümüş durumda. Her kafadan bir ses çıktığı Kanal İstanbul konusunda peki kim haklı.

Ülkenin içinde bulunduğu ekonomik dar boğaz, bütçe açığı, hakettiği emekliliği yaş engeli nedeniyle alamayanların mağduriyetleri, kanal yapımı sırasında çıkacak hafriyat, doğaya ve çevreye verilecek tahribat, kesilecek ağaçların sayısı, bozulacak doğal yaşam habitatı, kanal yapımı sırasında oluşacak trafik sorunları vb gibi unsurlar göz önüne alındığında aslında uzmanlara, bilim adamlarına yada yetkililerin dayanaklarına dahi gerek kalmadan sokaktaki vatandaşın gözünde proje tamamen gereksiz ve sakıncalı.

Ancak proje konusunda çok kararlı olduğunu her fırsatta dile getiren Hükümet ve Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan İstesenizde yapacağız istemesenizde yapacağız açıklaması ile vatandaşın tepkisini göz ardı etmiş görünüyor.

Hükümet tarafından gelen kararlı açıklamalar, muhalefet ve İBB tarafından yapılan porjeye karşı açıklamalar ve sokaktaki vatandaşın tepkisi.

Bakalım önümüzdeki günler Kanal İstanbul konusunda ne gibi gelişmeler yaşanacak. Hep birlikte izleyip göreceğiz.

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.