Merapi Yanardağı faaliyete geçti

Endonezya’nın en aktif yanardağı olan Merapi Yanardağı tekrar faaliyete geçti. Yanardağın 2 bin metre yüksekliğe kül ve duman püskürttüğü bildirildi.

1548 yılından beri aktif olan Merapi Yanardağı son olarak 2006 yılında büyük bir felakete sebep olmuş ve bu felakette çok sayıda insan hayatını kaybetmişti.

Dün yaşanan patlama sonucu ise Merapi Yanardağı kraterinden 2 bin metre yüksekliğe kadar kül ve duman püskürdü. Yanardağ çevresinde yaşayan yaklaşık 24 milyon insan için tehdit oluşturan lavlar dolayısıyla alarm verildi. Patlama anını görüntüleyen vatandaşlar o anları sosyal medya hesaplarından paylaştı.

Yerel saat ile 05.16 sularında meydana gelen patlamaya ilişkin Ulusal Afet Ajansı Yönetimi (BNPB) Sözcüsü Agus Wibowo, “Patlama 2 buçuk dakika sürdü. 2 bin metre yüksekliğe kadar kül ve duman püskürttü” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Diğer yandan Merapi Yanardağı’nın 2010’da lav püskürtmesi sonucu 340 kişi ölmüş, 60 binden fazla insan ise göç etmek zorunda kalmıştı. Pasifik Ateş Çemberi üzerinde bulunan Endonezya’da toplam 130 adet aktif yanardağ bulunmakta.

Haberi Paylaş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.