• DOLAR
  6,7634
  %-0,26
 • EURO
  7,3094
  %-0,13
 • ALTIN
  362,59
  %0,09
 • BIST
  8,2700
  %-0,27
Osman Kavala ve Yargı Bağımsızlığı

Osman Kavala ve Yargı Bağımsızlığı

Evet sevgili Dünyanın Haberi takipçileri artık gündelik haber değil de köşe yazılarıma ağırlık vermek istiyorum o nedenle artık kamuoyunun gündemini meşgul eden konular hakkında her hafta bu köşede sizlerle buluşmaya karar verdim.

Osman Kavala ve Yargı Bağımsızlığı diyerek başlıyoruz köşemize.

Geçtiğimiz hafta yaşanan gezi duruşması davası sonrasındaki gelişmeler ve Osman Kavala’nın beraat kararıyla birlikte yeniden gözaltına alınarak tutuklanması, bu süreçte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yaptığı salıvereceklerdi açıklaması muhalefet partileri ve barolar başta olmak üzere bir çok kurum ve kuruluşun ana gündem maddesi.

Gezi davası nedeniyle makul tutukluluk süresinin çok üzerinde tutuklu kalan ve bazı çeverlerin beklemediği bir şekilde geçen haftaki Gazi Parkı davasında beraat eden Kavala’nın tahliye olacağının duyulması ile daha önceden olmayan bir dosya hızlıca işleme konularak hakkında göz altı kararı çıkarılması ve tahliye olmadan tekrar göz altına alınarak bunun hızlıca tutukluluğa çevrilmesi kamuoyunda yargı bağımsızlığı konusunu en üst perdede gündeme getirdi.

Bilindiği üzere beraat kararından hemen sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yargı kararı ile aklanıp beraat eden bir T.C. vatandaşı hakkındaki salıverecekelerdi söyleminin hemen ardından HSK beraat kararı veren mahkeme üyeleri hakkında soruşturma açılması için izin vermiş ve jet hızıyla soruşturma başlatılmıştı.

İşte tüm bu peş peşe ve jet hızında yaşanan gelişmeler sonucunda başta muhalefet partileri olmak üzere, barolar, medya kuruluşları ve bir çok kurum ve kuruluş yargı bağımsızlığının siyesetten talimat alan HSK eliyle yok edildiğini ve bazı siyasi çevrelerin hoşuna gitmeyen kararlar veren yargı mensuplarının HSK eliyle linç edilerek baskı altına aldığını içeren tepki açıklamaları yükselmişti.

Süreçte en büyük tepkiyi Ana Muhalefet partisi lideri Kemal Kılıçdaroğlu vermiş ve HSK’yı çok ağır bir şekilde eleştirmişti.

Bugün gelinen süreçte 30 baronun ortak bildirisi ile yargı bağımsızlığının HSK eliyle yok edildiği ve yarıç güvencesi diye bir durumun kalmadığı vurgulanmakta.

Önümüzdeki süreçte bakalım ne gibi gelişmeler olacak gelen sert tepkiler dikkate alınıp Osman Kavala hakkındaki uzun tutukluluk sürecine devam mı edilecek yoksa geri adım atılarak beraat eden Kavala aylar sonra özgürlüğüne kavuşabilecek mi?

Hep birlikte izleyip göreceğiz. Umuyoruz ki toplumun tüm bireylerinin yargıya güvendiği adil ve bağımsız bir yargıya bir an önce kavuşuruz.

Adalet Herkes İçin..

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Yorumlara Kapalıdır

 • ÇOK OKUNAN
 • YENİ
 • YORUM